Parafia św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie

Parafia św. Kazimierza Królewicza
w Częstochowie

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

18.02.2024

1. Nabożeństwa Wielkiego Postu:

Droga Krzyżowa dla dzieci w czwartki o 16.30, dla dorosłych w piątki o 17.15                     

Gorzkie Żale w niedziele o 15.00, które w tym roku będą transmitowane przez nasze radio Fiat (warto o tym powiedzieć naszym chorym).

2. Przypominamy, że w Wielkim Poście w niedziele od 12.30 do 15.30 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Przyjdźmy i dajmy sobie trochę czasu na intymną modlitwę wprost przed Panem. Zachęcamy też do częstszego udziału w Mszach św. w tygodniu, na których w Wielkim Poście głosimy krótkie homilie.

3. W poniedziałek 19.02.2024 od godz. 11.00 do 15.00 odbędzie się zbiórka sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprzęt, zarówno sprawny jak i popsuty możemy składać pod wiatę na podwórku od strony ul. Brzeźnickiej. Dochód ze zbiórki jest przeznaczony na misje.

4. Pojawiające się ostatnio w mediach informacje o Funduszu Kościelnym skłoniły mnie do przedstawienia, jak w naszym kraju finansowany jest Kościół i konkretnie nasza parafia. Sam Fundusz Kościelny został założony w latach 50 przez rząd komunistyczny jako rekompensata po zabraniu wielu budynków i działek, które należały do Kościoła. Faktycznie dochody z tego funduszu finansowały IV departament SB, który był przeznaczony do walki z Kościołem. Po 1989 r. z funduszu opłacane są składki ubezpieczeniowe misjonarzy i sióstr zakonnych klauzurowych oraz dopłaty do składek duchownych, którzy ubezpieczają się sami. Warto dodać, że do 1989 r. księża i siostry zakonne wcale nie mogli się ubezpieczać.

W polskim systemie prawnym Kościół utrzymuje się wyłącznie z ofiar wiernych. I tak środki z tzw. tacy są w całości przeznaczane na potrzeby wspólnoty: rachunki za ogrzewanie, prąd, wodę, ścieki, ubezpieczenie kościoła, podatek miejski, podatek kościelny, doraźną pomoc ubogim, pensje pracowników, naprawy, zakup paramentów liturgicznych itp. Natomiast ofiary składane z racji zamawiania intencji mszalnych i sakramentów są przeznaczone na utrzymanie duchownych. Z tego duchowni opłacają składki ZUS, odprowadzają podatek do Urzędu Skarbowego oraz podatek do kurii, który przeznaczony jest na utrzymanie dzieł prowadzonych przez diecezję. Podatki do państwa parafia i duchowni płacą od liczby wszystkich mieszkańców, nie tylko tych, którzy deklarują się jako wierzący i praktykujący. Ofiara z kolędy jest dzielona na części i przeznaczana dla potrzeby parafii i duchownych. Przy tej okazji chciałbym Wam podziękować za każdą ofiarę złożoną z serca dla naszej wspólnoty.

5. W „Niedzieli” polecamy artykuł „Każdy wart jest drugiej szansy” o pracy w noclegowni dla bezdomnych. Zachęcamy do słuchania i korzystania z profilu radia Fiat oraz Niedzieli w mediach społecznościowych.