Parafia św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie

Parafia św. Kazimierza Królewicza
w Częstochowie

https://czestochowakule.grobonet.com/

Historia

zdj. https://czestochowakule.grobonet.com/

Historia duszpasterstwa i parafii św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie

Początki duszpasterstwa na Kulach, jak nazywano tę część Częstochowy w czasach, gdy nie istniały jeszcze potężne dzielnice Tysiąclecie i Północ, sięgają roku 1962. 1 czerwca tegoż roku biskup częstochowski Zdzisław Goliński polecił duszpasterzom parafii św. Zygmunta odprawianie niedzielnej liturgii w kościele pw. Przemienienia Pańskiego (obecnie Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus) na cmentarzu Kule dla mieszkańców tej części parafii św. Zygmunta i odwiedzających groby bliskich.

Do tej posługi został delegowany ks. Wincenty Kochanowski. Początkowo odprawiano dwie Msze św. w niedziele o 10.00 i 11.00. W 1965 roku powstaje wikariat terenowy. Należeli do niego wierni mieszkający w starych domach przy ul. Brzeźnickiej, Wały Dwernickiego, Cmentarnej, Rolniczej oraz nowopowstających blokach przy ul. Zawadzkiego, Michałowicza, Garażowej i Klubowej. Wikariat liczył wówczas 640 rodzin.

W tym czasie formują się pierwsze próby duszpasterstwa. Tworzy się grupa ministrancka, odbywa się przygotowanie do I Komunii świętej oraz katecheza parafialna. W 1967 w niedziele sprawowane są już trzy Msze św. o 9.00, 10.00 i 11.00, w tygodniu tylko Msza św. w pierwsze piątki miesiąca o 17.00.  Odprawiane są także okolicznościowe nabożeństwa.

9 lutego 1968 roku wikariuszem terenowym zostaje dotychczasowy wikariusz parafii św. Zygmunta ks. Czesław Kabała. Rozpoczyna wzmożone działania duszpasterskie, gromadzi dzieci i młodzież na katechezie, w czym wspierają go Siostry Urszulanki, które opiekują się także zakrystią, zatrudnia pierwszego organistę Romana Mazurczyka, jednoczy wspólnotę i z troski o wiernych rozbudowuje kościół cmentarny o boczne nawy (1968-1970). Tymczasem w 1969 r. zostaje erygowana nowa parafia pw. św. Wojciecha. Wydzielona zostaje z parafii św. Jakuba oraz wikariatu terenowego św. Kazimierza. Ze wspólnoty św. Kazimierza do parafii św. Wojciecha przechodzą wierni mieszkający przy ul. Zawadzkiego (ob. Armii Krajowej), Broniewskiego, Garażowej (ob. O. Lange), Michałowicza oraz Traugutta. Ul. 16 Stycznia (ob. Kiedrzyńska) w całości pozostaje w dotychczasowym duszpasterstwie św. Kazimierza.

W 1971 roku wikariat terenowy otrzymuje pierwszego wikariusza w osobie ks. Lucjana Kucharskiego, który wspiera ks. Kabałę w posłudze pasterskiej. Duszpasterze mieszkają jednak wciąż na plebanii św. Zygmunta. Dlatego na początku 1972 r. ks. Kabała czyni starania, aby zakupić na plebanię dom przy ul. Brzeźnickiej 45. Mimo trudności ze strony władz komunistycznych w końcu się mu to udaje.  

cdn.